Biberiye

Biberiye


Çalımsı yapısı ve koyu yeşil yapraklarıyla, yeşil rengini dört mevsim koruyan biberiye çok güçlü bir aromaya ve kokuya sahip bir bitki. Yüksekliği yer yer 2 ila 6 metre arasında değişen biberiye ilkbahar mevsiminde ise soluk mavi çiçekler açıyor. Bilimsel adı Rosmarinus officinalis olan biberiye, ülkemizde kuşdili olarak da biliniyor. Ballıbabagiller familyasından...

 

Anavatanı Güney Akdeniz


Esansiyel yağ üretimi için en çok İspanya ve Fransa’da yetiştiriliyor.  Ülkemizde ise Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygın olarak yetişmekte. Biz daha çok hoş aroması sebebiyle baharat olarak kullanmayı seviyoruz biberiyeyi. Ya da salatalara ekliyoruz.  Oysa marifetleri saymakla bitmeyen biberiyenin çayı da yapılabiliyor. Yağı üretiliyor, kolonyası yapılıyor hatta ilaç sanayisinde bile kullanılıyor.


Eski Çağlarda Biberiye


Antik Yunan’da hafızalarını güçlü tutmak isteyenler biberiye bitkisinden kolye ve taçlar takarlarmış. Mide sorunları için sağlıkçılar biberiyeyi önerirmiş. Avrupa’da geleneksel olarak saç ve ciltte kullanılırmış. Biberiye Roma döneminde sadakatin simgesi. Düğünlerde sadakati temsil ettiği için biberiye düğün davetiyelerinde, gelin buketlerinde kullanılırmış. 

 

Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?


Biberiye uçucu yağı, bitkisinin çiçeklerinden buhar distilasyonu ile elde ediliyor. Ağrı kesici, anti-bakteriyel, anti-mantar, antioksidan gibi birçok özellik barındıran biberiye yağı hem fiziksel birçok rahatsızlığın hem de ruhsal sorunların giderilmesine yardımcı.




Biberiye Yağı Ne İşe Yarar?


 • Mikrop giderici özelliktedir.
 • Kas ve eklem ağrılarını rahatlatır.
 • Dezenfektandır.
 • Romatizma ağrılarını dindirir.
 • Bronşit ve sinüzitte tedaviye yardımcıdır.
 • Mantarların giderilmesinde etkilidir.
 • Selülit oluşumunu engeller, var olan selülitlerin giderilmesine yardım eder.
 • Yağlı ciltlerdeki sorunların giderilmesini sağlar, akne ve sivilceleri yok eder.
 • Baş ağrısını giderir.
 • Saç derisini besler, saçların uzamasına yardımcı olur.

 

Beyin İçin Biberiye Yağı


Biberiye yağı mükemmel bir mental uyarıcı. Kararsız olduğunuzda buhurdanlığınıza damlatacağınız birkaç damla biberiye bu soruna çözüm olabilir.

Antidepresan özelliktedir. Ayrıca biberiye yağı hafızayı güçlendirerek odaklanmaya yardımcı olur. Tüm beyin performansı için önemli etkiler gösterir.

Okul çağındaki çocukların odasına birkaç damla biberiye damlatmak, hafızayı güçlendirip zihni açarak öğrenmeyi kolaylaştıracak, konsantrasyonu ve odaklanmayı sağlayarak başarıyı arttıracaktır.

 

Biberiye Yağı Sivilceleri Yok Eder

Bir kulak çubuğu yardımıyla sivilceniz üzerine süreceğiniz biberiye yağı, sivilceyi kurutmaya yardımcı olur.

 

Biberiye Yağı Baş Ağrısını Giderir

Başınız ağrıdığında bir damla biberiye yağıyla şakaklara ya da alına masaj yapabilir, ya da koklayabilirsiniz.

 

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Kan dolaşımını hızlandırıcı ve hücre yenileyici etkisi olan biberiye yağını cilt için kullanmak oldukça olumlu etkiler gösterir. Selülit gidermede de yardımcıdır. Ancak masaj yoluyla biberiye yağını kullanmak istiyorsak mutlaka bir baz yağ ile karıştırarak kullanmamız gerekir. Örneğin 50 ml badem yağı içerisine 10 damla biberiye yağı ilave edip karıştırarak kullanabiliriz.


Biberiye Yağının Saça Faydaları

Saç derisini besleyerek saçların sağlıklı olmasını sağlayan biberiye yağı, şampuanın içerisine ilave ederek kullanılabilir. Zeytinyağı içerisine ilave edilerek saç diplerine masaj yapıldığında saçlar beslenir, biberiye yağı saçların daha çabuk uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesini önler. Biberiyeli zeytinyağı sabunu da saç bakımı için bu yüzden idealdir.


Biberiyeli Sabun

Antibakteriyel özellikteki biberiye yağı kullanılarak üretilen sabun hem cilt hem de saç için mükemmel bir seçim olacaktır. Derinlemesine temizlik sağlamasının yanında özellikle yağlı deride ve sivilce problemlerinde oldukça etkili.


Sızma zeytinyağı kullanılarak soğuk proses ile pişirmeden ürettiğimiz Olivya Dükkan biberiyeli zeytinyağı sabunumuz hassas ciltli kişiler ve hatta bebekler için bile güvenlidir. Biberiyeli zeytinyağı sabunumuz sızma zeytinyağı yanında biberiye yağı ve kurutulmuş biberiye yaprakları içerir. Mis biberiye kokusunun yanında özellikle yağlı ciltler için yağ dengesini korur, cildi nemlendirir, rahatlatır.

Zeytinyağından yapıldığı için zeytinin içerdiği tüm vitamin ve mineraller biberiyeli zeytinyağı sabunumuzda da mevcuttur. Doğal temizlik sağlayan biberiyeli zeytinyağı sabunumuzu cildiniz için güvenle kullanabilirsiniz. Biberiyeli zeytinyağı sabunumuzu https://olivyadukkan.com/zeytinyagi-sabunu-biberiyeli linkinden inceleyebilirsiniz.


Biberiye Yağı Nerelerde Kullanılır?
 • Buhurdan yağı olarak kullanılabilir. Buhurdanlığa 3-4 damla damlatarak ortam kokulandırma yapabiliriz.
 • Bir mendile 1-2 damla damlatıp koklayabiliriz.
 • Özellikle baş ağrılarında bir damla elimize alıp şakaklara uygulayabiliriz.
 • Kas ağrıları ve masaj için baz bir yağ ile karıştırıp kullanabiliriz.
 • Saç derisi ve saç bakımı için şampuanımıza ilave edebiliriz.


  Biberiye Yağı İle İlgili Uyarılar


  Biberiye yağı keskin bir yağ ve tüm uçucu yağlar gibi konsantre olduğu için damla damla ve azar azar kullanmamız gereklidir. Ayrıca epilepsi ve yüksek tansiyon hastaları ile hamilelerde kullanılmaması gerekir. Alerjik bünyeler için küçük bir alanda önce denenmesi önerilir.