G-5HMX4CWK9N

Olivya Dükkan Blog

Aktif Karbonlu Sabun

Aktif Karbonlu Sabun

Şaşırtıcı olabilir ama kömürün çok eski çağlardan beri sağlık için kullanıldığı biliniyor. Eski Mısırlılar cilt yenileyici olarak yaraların iyileştirilmesinde ve güzellik için cilt bakımında kullanırlarmış kömürü. Aktif kömür, cilt yüzeyindeki kirle beraber yağı çekerek gözenekleri temizliyor. Bu etkisi sabun üreticilerinin de oldukça ilgisini çekiyor. İşte aktif karbonlu zeytinyağı sabununun faydaları...

Devamını Oku...

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı sadece Fas’ın belli bölgesinde yetişen argan ağacının tohumlarının soğuk sıkılmasıyla elde edilir. Bir dönem sıvı altın olarak da anılan argan yağı, antioksidanlar ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Argan yağı saça faydaları ile bilinir. Ayrıca doğal ve değerli bileşenlere sahip olduğundan cilt bakım yağı olarak da kullanabilirsiniz. Argan yağı saç ve cilt uygulamalarında tek başına direkt olarak kullanılabileceği gibi diğer doğal yağlar ile de karıştırılarak kullanılabilir. 

Devamını Oku...

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Aromatik kokulara sahip bitkiler ve “güzel kokmak” insanların tarih boyunca ilgisini çekmiştir. Bu yüzdendir ki 6000 yıllık bir geçmişe sahip Aromaterapi. Aromaterapik bitkilerin güzel kokmalarının yanı sıra şifalı olduklarının da keşfedilmesi, aromaterapiyi aynı zamanda koruyucu hekimlik sistemi haline getirmiş. Hitit, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden beri insanoğlu hastalıklara çareyi doğada aramış, bazı bitkilerin vücuttaki etkilerini keşfetmiş. Bu bitkilerden ilaçlar, merhemler yapmışlar. 

Devamını Oku...

Aromaterapi Uygulama Yöntemleri

Aromaterapi Uygulama Yöntemleri

Aromaterapide hangi yağlar kullanılır? Yanıtı uçucu yağlardır. Güzel kokulu aromatik yağlar zihin beden ruh dengesine yardımcı olur, fiziksel ve ruhsal rahatlamamıza katkı sağlar. Zihni açan uçucu yağlar olduğu gibi rahatlatıcı, sakinleştirici uçucu yağlar, canlandırıcı uçucu yağlar da aromaterapinin birer parçasıdır.

Devamını Oku...

Aromaterapi ve Masaj Yağları

Aromaterapi ve Masaj Yağları

En iyi masaj yağı hangisi sorusu yanıtı aslında masajın amacına göre değişiklik gösterir. En iyi masaj yağı öncelikle uygulama esnasında gerekli kayganlığı sağlayacak, orta düzeyde emilimi olan (çok hızlı emilen ve hiç emilmeyen yağlar tercih edilmemeli) ve rahatlatıcı bir kokuya sahip olan masaj yağlarıdır. Hangi yağ ile masaj yapılır? Masaj terapistlerinin en çok önerdiği doğal yağlar: tatlı badem yağı, kayısı çekirdeği yağı, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, avokado yağı gibi bitkisel yağlardır. Aromaterapi yağları ile hazırlanmış masaj yağı ile yapılan masaj çeşidine ise aromaterapi masajı diyoruz. Aromaterapi masajı aynı zamanda aromaterapiyi yaşamımıza katmanın da bir yolu. Aromaterapi masajının diğer masaj çeşitlerinden farkı kullanılan masaj yağının doğadan elde edilen aromaterapi yağları ile hazırlanıyor olması. Uygulamada diğer masajlardan bir farkı olmasa da aromaterapi masajı, masaj yağının içeriğindeki taşıyıcı yağların ve uçucu yağların şifasından dolayı çok daha faydalı ve rahatlatıcı.


Devamını Oku...

Aromaterapide Baz Yağlar

Aromaterapide Baz Yağlar

Aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların fiziksel veya ruhsal iyileştirme için kullanılmasıdır aromaterapi. Çoğunlukla uçucu yağların seyreltilmesi için kullanılan baz yağlar ise, aromaterapinin önemli bir parçası. Baz yağlar genellikle kokusuz ya da hafif kokulu bitkisel yağlardır. Bu yağlar bitkilerin çekirdek ve tohumlarının soğuk sıkımıyla elde edilir. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmesi gerekir çünkü yüksek sıcaklıkta yağ faydalı özelliklerini kaybeder ve sonrasında bozulur. Ve koruyucuya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla olması gereken soğuk olarak sıkılmasıdır.


Devamını Oku...

Balmumu Mum Yakmanın Faydaları

Balmumu Mum Yakmanın Faydaları
Balmumu, işçi arıların belli yaş dönemlerinde salgı bezlerinden salgıladıkları doğal ve şifalı bir madde. Aslında bu maddeyi bal ve polenlerini depolayacakları gözlerini örmek için salgılıyorlar. Saf balmumu salgılandığı anda beyaz olmasına rağmen zamanla koyulaşarak değişik tonlarda sarıya dönüyor. Suda çözünmez, yağda çözünür ve 60-65 °C’de tamamen erir. Yağ bazlı cilt bakım ürünlerinde cilt yumuşatıcı olarak kullanılır. 
Devamını Oku...

Bergamot Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

Bergamot Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?
Bergamot uçucu yağının faydaları

Tatlı kokusu ve terapötik etkileriyle hem hava temizleyici hem de koku giderici olarak harika bir seçim. Antidepresan etkisiyle olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Kokusu neşe veren bergamot uçucu yağını, kaygılı ve endişeli olduğunuz durumlarda direkt koklayabilir ya da buhurdanlığınıza 3-4 damla damlatarak bulunduğunuz ortamı kokulandırarak hem canlandırıcı hem de örneğin antiviral etkisinden faydalanabilirsiniz.

Devamını Oku...

Biberiye Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

Biberiye Uçucu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çalımsı yapısı ve koyu yeşil yapraklarıyla, yeşil rengini dört mevsim koruyan biberiye çok güçlü bir aromaya ve kokuya sahip bir bitki. Yüksekliği yer yer 2 ila 6 metre arasında değişen biberiye ilkbahar mevsiminde ise soluk mavi çiçekler açıyor. Bilimsel adı Rosmarinus officinalis olan biberiye, ülkemizde kuşdili olarak da biliniyor. Ballıbabagiller familyasından...

Devamını Oku...

Buhurdanlık Nedir Ne İşe Yarar?

Buhurdanlık Nedir Ne İşe Yarar?

BUHURDANLIK NEDİR?    

Buhurdanlık seramik ya da benzer bir malzemeden yapılan, alt kısmında mum, üst kısmında da su ve uçucu yağ koyabileceğimiz bölümleri bulunan bir çeşit mumluk aslında. Peki buhurdanlık nasıl kullanılır? 

Devamını Oku...

Buhurdanlık Yağı Yapımı

Buhurdanlık Yağı Yapımı

Evde buhurdanlık yağı nasıl yapılır?

Buhurdanlık yağının odayı kokulandırması için uçucu özellikte olması gerekir. Uçucu yağları bu yüzden tercih ediyoruz. Satın aldığımız uçucu yağların ise saf uçucu yağ olması önemli. Saf uçucu yağları direkt buhurdanlık yağı olarak kullanabileceğiniz gibi size özel buhurdanlık yağı da yapabilirsiniz.

Evde buhurdanlık yağı yapımı için önce kokusunu sevdiğiniz uçucu yağları edinin. Cam amber şişe içerisinde dilediğiniz uçucu yağdan değişik oranlarda kullanarak karışım hazırlayın. Bu karışımı buhurdanlık yağı olarak kullanın. Bu şekilde buhurdanlık yağ çeşitleri elde edebilirsiniz. En iyi buhurdanlık kokusu sevdiğiniz kokuların karışımından oluşan yağ karışımıdır. 

Devamını Oku...

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı olarak bilinen, Melaleuca alternifolia, Avustralya’da yetişen mersingiller ailesinden bir bitki. Tea tree veya Hint defnesi isimleriyle de bilinen bu ağacın yapraklarından elde edilen çay ağacı yağının kullanımı 100 yıllık bir geçmişe sahip. 

Devamını Oku...
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 66 (6 Sayfa)