Olivya Dükkan Blog

Aktif Karbonlu Sabun

Aktif Karbonlu Sabun

Şaşırtıcı olabilir ama kömürün çok eski çağlardan beri sağlık için kullanıldığı biliniyor. Eski Mısırlılar cilt yenileyici olarak yaraların iyileştirilmesinde ve güzellik için cilt bakımında kullanırlarmış kömürü. Aktif kömür, cilt yüzeyindeki kirle beraber yağı çekerek gözenekleri temizliyor. Bu etkisi sabun üreticilerinin de oldukça ilgisini çekiyor. İşte aktif karbonlu zeytinyağı sabununun faydaları...

Devamını Oku...

Argan Yağı

Argan Yağı

Sadece Fas’ın belli bölgesinde yetişen argan ağacının tohumlarının soğuk sıkılmasıyla elde ediliyor Argan Yağı.

Bir dönem sıvı altın olarak da anılan argan yağı, antioksidanlar ve E vitamini açısından oldukça zengin.

En çok saç bakım yağı olarak öneriyoruz. Saç tellerini besliyor, güçlendiriyor. Saçların kırılmasını ve yıpranmasını önlüyor.

Devamını Oku...

Aromaterapi

Aromaterapi

Aromatik kokulara sahip bitkiler ve “güzel kokmak” insanların tarih boyunca ilgisini çekmiştir. Bu yüzdendir ki 6000 yıllık bir geçmişe sahip Aromaterapi. Aromaterapik bitkilerin güzel kokmalarının yanı sıra şifalı olduklarının da keşfedilmesi, aromaterapiyi aynı zamanda koruyucu hekimlik sistemi haline getirmiş. Hitit, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden beri insanoğlu hastalıklara çareyi doğada aramış, bazı bitkilerin vücuttaki etkilerini keşfetmiş. Bu bitkilerden ilaçlar, merhemler yapmışlar. 

Devamını Oku...

Aromaterapide Baz Yağlar

Aromaterapide Baz Yağlar

Aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların fiziksel veya ruhsal iyileştirme için kullanılmasıdır aromaterapi. Çoğunlukla uçucu yağların seyreltilmesi için kullanılan baz yağlar ise, aromaterapinin önemli bir parçası. Baz yağlar genellikle kokusuz ya da hafif kokulu bitkisel yağlardır. Bu yağlar bitkilerin çekirdek ve tohumlarının soğuk sıkımıyla elde edilir. Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmesi gerekir çünkü yüksek sıcaklıkta yağ faydalı özelliklerini kaybeder ve sonrasında bozulur. Ve koruyucuya ihtiyaç duyar. Dolayısıyla olması gereken soğuk olarak sıkılmasıdır.


Devamını Oku...

Badem Yağı

Badem Yağı

Temiz ve doğal beslenme deyince akla ilk gelen sağlıklı atıştırmalıklardan biri badem. Badem, E vitamini, kalsiyum, çinko, selenyum ve magnezyum açısından oldukça zengin. Uzmanlar her gün 5-6 adet badem tüketmenin özellikle kalsiyum takviyesi, sağlıklı saç ve cilt için önemli olduğunu söylüyor. 

Devamını Oku...

Balmumu Mumlar

Balmumu Mumlar

Balmumu, işçi arıların belli yaş dönemlerinde salgı bezlerinden salgıladıkları doğal ve şifalı bir madde. Aslında bu maddeyi bal ve polenlerini depolayacakları gözlerini örmek için salgılıyorlar. Saf balmumu salgılandığı anda beyaz olmasına rağmen zamanla koyulaşarak değişik tonlarda sarıya dönüyor.

Ortam havasını temizleyen, yanarken çıkan doğal kokusu ile doğal yaşama gönül verenlerin tercihi balmumu mumlar. Kendine özgü hoş kokusuyla balmumu, suda çözünmüyor, yağda çözünüyor 60-65 °C’de tamamen eriyor.


Devamını Oku...

Bergamot Uçucu Yağı

Bergamot Uçucu Yağı

Bergamot uçucu yağının faydaları

Tatlı kokusu ve terapötik etkileriyle hem hava temizleyici hem de koku giderici olarak harika bir seçim. Antidepresan etkisiyle olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Kokusu neşe veren bergamot uçucu yağını, kaygılı ve endişeli olduğunuz durumlarda direkt koklayabilir ya da buhurdanlığınıza 3-4 damla damlatarak bulunduğunuz ortamı kokulandırarak hem canlandırıcı hem de örneğin antiviral etkisinden faydalanabilirsiniz.

Devamını Oku...

Biberiye

Biberiye

Çalımsı yapısı ve koyu yeşil yapraklarıyla, yeşil rengini dört mevsim koruyan biberiye çok güçlü bir aromaya ve kokuya sahip bir bitki. Yüksekliği yer yer 2 ila 6 metre arasında değişen biberiye ilkbahar mevsiminde ise soluk mavi çiçekler açıyor. Bilimsel adı Rosmarinus officinalis olan biberiye, ülkemizde kuşdili olarak da biliniyor. Ballıbabagiller familyasından...

Devamını Oku...

Buhurdanlık

Buhurdanlık

Günümüzde aromaterapide önemli bir yeri olan buhurdanlık aslında ortam kokulandırmanın en doğal ve sağlıklı yollarından biridir. Biçimi ve yapıldığı madde değişse de tarihte bilinen ilk medeniyetlerden beri, buhurdanlık kullanımı özellikle dini ayinlerde çokça da görülmekte.

Devamını Oku...

Çay Ağacı (Tea Tree) Yağı

Çay Ağacı (Tea Tree) Yağı

Çay ağacı olarak bilinen, Melaleuca alternifolia, Avustralya’da yetişen mersingiller ailesinden bir bitki. Tea tree veya Hint defnesi isimleriyle de bilinen bu ağacın yapraklarından elde edilen çay ağacı yağının kullanımı 100 yıllık bir geçmişe sahip. 

Devamını Oku...

Cildimiz İçin Aromaterapi Uygulamaları

Cildimiz İçin Aromaterapi Uygulamaları

Aromaterapik cilt bakımına nereden başlamalıyım diyorsanız işte size bir yol haritası.

Cildimizle bitkilerin şifasını buluşturmak için kullandığımız doğal içerikleri 3 temel başlıkta toplayabiliriz.

 • Sabit (baz) yağlar
 • Uçucu yağlar
 • Hidrosoller
Devamını Oku...

Cilt Bakım Serumu Hazırlama

Cilt Bakım Serumu Hazırlama

Cilt bakım serumu hazırlama ve uygulama

Kendinize cilt bakım serumu hazırlamaya karar verdiyseniz,

 1. Önce hangi cilt tipinde olduğunuzu bir düşünün.
 2. Sonra cildinizin yapısına uygun taşıyıcı yağ veya yağları belirleyin. Örneğin cildiniz kuru ise tatlı badem ve/veya kayısı çekirdeği yağlarını seçebilirsiniz. Yağlı ise jojoba ve kuşburnu yağları karışımı idealdir.
 3. Cildinizde etkisini görmek istediğiniz uçucu yağları seçin. Örneğin anti-aging etki isterseniz günlük veya ölmez çiçek tercih edebilirsiniz. Ya da cildiniz yağlı ise limon veya sedir uçucu yağlarını formülünüze ekleyebilirsiniz. 1 veya birden fazla uçucu yağ kullanabilirsiniz. 1 serum için toplam 2-3 uçucu yağı geçmeyin.
 4. Çok miktarlarda hazırlamayın, maksimum 20 cc cilt bakım serumu için idealdir.
 5. Şimdi en heyecanlı kısım. Karışım hazırlamaya başlayabiliriz.
 6. Cam beher içerisine taşıyıcı yağ veya yağlarınızı ölçerek alın. Toplam 20 cc taşıyıcı yağımız için en fazla 4 damla uçucu yağ ilave edebiliriz. Seçtiğiniz uçucu yağlardan toplam 4 damla olacak şekilde sırayla ilave edin. Cam bagetle homojen olana kadar karıştırın.
 7. Bakım serumunuz doluma hazır. 20 ml’lik amber renkli damlalıklı cam şişe serumunuz için idealdir.
 8. Serumu cam ambalajınıza doldurduktan sonra etiketlemeyi unutmayın.
 9. Tüm cam malzemeleri kullanmadan önce alkolle steril etmeniz çok önemli.

 

Peki cildimize nasıl uygulayalım?

 1. Cildinizin temiz olduğundan emin olun. Temizlik için doğal içerikli bir temizleyici veya zeytinyağı sabunu kullanabilirsiniz.
 2. Önce cildinizi bir hidrosol ile nemlendirin. Yağlı ciltler lavanta hidrosolü, kuru ciltler papatya hidrosolü, olgun ciltler gül hidrosolü kullanabilir.
 3. Cildiniz hidrosol ile nemli iken elinize 3-4 damla hazırladığınız serumdan alın, tüm cildinize homojen dağılacak şekilde uygulayın.
 4. Yumuşacık cildinizle cilt bakım rutinini tamamlayın.Devamını Oku...
Gösterilen: 1 ile 12 arası, toplam: 51 (5 Sayfa)