Lavanta Uçucu Yağı Uyku İçin Nasıl Kullanılır? 

Uykusuzluk problemi ve uykuya dalamamak hepimizin zaman zaman yaşadığı sorunlardan birisi. Uykusuzluk nedenleri kişiye göre değişebilir.  Yine de bazı basit uygulamalar uykuya dalmamızı kolaylaştırabilir. Aromaterapi uygulamaları bunlardan biridir. Uyku getiren aromatik yağlar rahatlamanızı sağlar, uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Hangi Kokular Uyku Getirir?

Aromaterapi yağlarından bazıları içerdikleri özel bileşenler sayesinde uyku getiren kokulara sahiptirler, zihni yatıştırıp, rahatlamayı sağlarlar. Uykuya yardımcı aromatik yağlar lavanta uçucu yağı, sedir uçucu yağı ve yang yang uçucu yağıdır. Uyku için hangi kokuyu seçeceğinize karar verirken bu 3 uçucu yağdan size en hoş geleni tercih etmeniz rahatlamanızı kolaylaştırır.

Lavanta Yağı Uyku Getirir Mi?

Uyku getiren yağlar arasında en çok tercih edilen lavanta uçucu yağıdır. Lavanta uçucu yağı sedatif etkiye sahiptir. Stres kaynaklı semptomlar ve uykusuzluğun giderilmesinde yardımcıdır. 

Lavanta Yağı Uykusuzluk İçin Nasıl Kullanılır?

Peki nasıl kullanalım?

  • Direk koklayabilirsiniz. Lavanta uçucu yağını kapağını açarak direkt şişeden 2-3 kere koklayabilirsiniz. 
  • Buhurdanlık yağı olarak kullanabiliriz. Lavanta uçucu yağını özellikle yatak odasında buhurdanlık veya difüzörde kullanmak rahatlamay ve uykuya dalmada kolaylaştırır. 
  • Yastığa damlatarak kullanabiliriz. Uyumadan önce yastığınıza 3-4 damla lavanta uçucu yağı damlatmak gece boyu lavanta kokusuyla rahatlamanızı sağlar. 
  • Lavanta uçucu yağı kullanarak oda spreyi yapabiliriz. Fısfıslı bir şişeye 50 ml su koyun. İçerisine 30 damla kadar lavanta uçucu yağı damlatın. İyice çalkalayın. Havaya ya da yastığınıza sıkarak kullanabilirsiniz. Her kullanımdan önce çalkalamayı unutmayın.